Klimato kaita, kurią daugiausia lemia per didelis šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas į atmosferą, neabejotinai yra viena didžiausių egzistencinių grėsmių, su kuriomis šiandien susiduria mūsų planeta. Žmogaus veikla, ypač iškastinio kuro deginimas energijai gaminti ir transportui, prisideda prie didelės šių išmetamų teršalų dalies. Vien tik transporto sektoriuje išmetama beveik ketvirtadalis su energija susijusio pasaulinio anglies dioksido kiekio. Todėl raginimas pereiti prie švaresnių transporto rūšių dar niekada nebuvo toks aktyvus ir efektyvus. Elektromobiliai šiuo požiūriu tapo vilties švyturiu, visų pirma dėl jų potencialo gerokai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Perėjimui prie elektromobilių labai svarbios ir elektromobilių įkrovimo stotelės, kurios ne tik tiekia energiją šioms transporto priemonėms, bet ir skatina žmones rinktis ekologiškesnes transporto priemones.

Elektromobiliai ir jų poveikis klimato kaitai 

Norint suprasti elektromobilių potencialą kovojant su klimato kaita, pirmiausia labai svarbu suvokti, kaip jie veikia. Skirtingai nuo tradicinių transporto priemonių, kuriose vidaus degimo varikliui deginamas benzinas arba dyzelinas, elektromobiliai yra varomi elektra. Energiją jie gauna iš elektros tinklo ir kaupia didelės talpos akumuliatoriuose, kurie varo elektros variklį. Nors gali atrodyti, kad tai tik vieno energijos šaltinio pakeitimas kitu, poveikis aplinkai yra tikrai didelis.

Tradicinės transporto priemonės degindamos iškastinį kurą tiesiogiai į atmosferą išmeta daug anglies dioksido. Tuo tarpu elektromobiliai į aplinką neišmeta jokių išmetamųjų dujų. Netgi atsižvelgus į elektros energijos gamybos metu išmetamų teršalų kiekį, bendras elektromobilių išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis yra gerokai mažesnis. Tai ypač būdinga regionams, kuriuose didelė dalis elektros energijos gaminama iš atsinaujinančiųjų išteklių.

Daugybė tyrimų parodė teigiamą plataus masto elektromobilių naudojimo poveikį aplinkai. Tokiose šalyse kaip Norvegija, kur elektromobiliai sudaro daugiau nei pusę visų parduodamų naujų automobilių, pastebėta, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas gerokai sumažėjo. Iš tiesų, Tarptautinė energetikos agentūra apskaičiavo, kad iki 2030 m., plačiai paplitus elektromobilių naudojimui, pasaulinis anglies dioksido išmetimas galėtų sumažėti iki 1,5 gigatonų per metus - tai prilygsta dabartiniam Rusijos bendram anglies dioksido išmetimui.

Elektromobilių įkrovimo stotelės

Kadangi elektromobiliams eksploatuoti reikia elektros energijos, tampa akivaizdu, kad elektromobilių įkrovimo stotelių svarba tampa tokia pati aktuali. Šie įrenginiai yra esminė infrastruktūra, užtikrinanti elektromobilių maitinimą. Nuo kuklios pradžios įkrovimo stotelių visame pasaulyje sparčiai daugėja. Jos tampa tokios pat populiarios kaip ir įprastos degalinės - jų atsiranda privačiuose kiemuose, prekybos centrų ir  automobilių stovėjimo aikštelėse ir net greitkeliuose poilsio zonose. Šiandien kai kuriose šalyse įkrovimo stotelių yra daugiau nei degalinių - ši tendencija išliks ir toliau, nes elektromobilių populiarumas tik didėja.

Viso pasaulio vyriausybės pripažįsta įkrovimo infrastruktūros svarbą skatinant elektromobilių naudojimą. Daugelyje šalių įgyvendinama įkrovimo stotelių įrengimą skatinanti politika, pavyzdžiui, dotacijos ir mokesčių lengvatos. Privatusis sektorius neatsilieka nuo viešojo ir taip pat imasi panašių iniciatyvų. Automobilių gamintojai, energetikos bendrovės ir specialūs įkrovimo paslaugų teikėjai daug investuoja į įkrovimo infrastruktūrą, taip prisidėdami prie spartaus jos augimo.

Įkrovimo stotelės - pagrindinis veiksnys, lemiantis elektromobilių paplitimą

Įkrovimo stotelių prieinamumas atlieka lemiamą vaidmenį priimant sprendimą investuoti į elektromobilį. Viena iš pagrindinių kliūčių, trukdančių pradėti naudoti elektromobilius, yra "nuotolio nerimas" - baimė, kad transporto priemonė išsikraus dar nepasiekusi įkrovimo stotelės. Plačiai paplitusi ir prieinama įkrovimo infrastruktūra sumažina šią baimę, todėl elektromobiliai tampa praktišku ir patraukliu pasirinkimu. Įkrovimo infrastruktūros prieinamumo ir elektromobilių diegimo ryšį patvirtina daugybė tyrimų. 

Kaip elektromobilių įkrovimo stotelės prisideda prie tvarumo?

Daugelis elektromobilių įkrovimo stotelių dabar yra maitinamos iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Saulės baterijos ir vėjo turbinos tampa jau beveik įprastu įkrovimo stotelių energijos šaltiniu, mažinančiu jų priklausomybę nuo tradicinio elektros tinklo ir užtikrinančiu švaresnį energijos ciklą. Atsinaujinančia energija maitinamos įkrovimo stotelės padeda išmesti gerokai mažiau teršalų, palyginti su tradicinėmis transporto priemonėmis, ir taip padidina elektromobilių naudą aplinkai.

Be to, dėl technologinės pažangos energijos kaupimo ir išmaniųjų tinklų technologijų srityje didėja įkrovimo stotelių efektyvumas. Energijos kaupimo sistemos, dažnai didelės talpos akumuliatoriai, leidžia kaupti perteklinę energiją ir ją naudoti, kai paklausa didelė arba kai atsinaujinančiosios energijos gamyba maža. Tuo tarpu išmaniuosiuose tinkluose naudojamos skaitmeninės technologijos, kuriomis optimizuojamas viso elektros tinklo veikimas, subalansuojama elektros paklausa ir pasiūla bei mažinamas energijos švaistymas.

Ateities perspektyvos

Nors elektromobilių ir jų įkrovimo infrastruktūros plėtra sudaro teigiamą transporto ateities vaizdą, iššūkių vis tiek išlieka - įkrovimo laikas vis dar yra gerokai ilgesnis nei įprastos transporto priemonės degalų papildymo laikas. Dar viena didelė kliūtis - standartizuoti skirtingų tipų elektromobilių įkrovimo sistemas.

Tačiau nuolatinės technologinės naujovės ir didėjančios investicijos į šį sektorių rodo daug žadančią ateitį. Vis dažniau naudojamas greitasis įkrovimas, kai vos per 20 minučių elektromobilio akumuliatorius gali būti įkrautas iki 80 %. Belaidis įkrovimas - šiuo metu dar tik pradedanti vystytis technologija - gali įkrauti elektromobilius be fizinių jungčių.

Kadangi įkrovimo stotelių skaičius vis didėja, joms teks vis svarbesnis vaidmuo kovojant su klimato kaita. Vyriausybėms, privačiam verslo sektoriui ir privatiems asmenims sutelkus bendras pastangas, šios infrastruktūros potencialas formuoti švaresnę ir tvaresnę ateitį yra didžiulis.

Apibendrinant galima teigti, kad elektromobilių įkrovimo stotelės yra neatsiejama ekosistemos, padedančios pereiti prie švaresnio ir tvaresnio transporto, dalis. Jos yra elektromobilių revoliucijos pagrindas, užtikrinantis potencialiems ir esamiems elektromobilių savininkams, kad ši ekologiška alternatyva yra praktiška ir perspektyvi. Žengiant į aplinkosauginio sąmoningumo ir naujovių epochą, tolesnis elektromobilių įkrovimo infrastruktūros augimas ir naujovių diegimas yra labai svarbūs.

Transportas neturi būti naudojamas mūsų planetos sveikatos sąskaita. Naudodami elektromobilius ir su jais susijusią įkrovimo infrastruktūrą galime keliauti po pasaulį nepalikdami anglies dvideginio pėdsakų. Mūsų jėgoms pavyks sustabdyti klimato kaitą ir taip sukurti pasaulį, kuriame mūsų kelionės prisidės prie tvarios ateities, o ne trukdys jai.