Šiuolaikinė visuomenė ir verslo pasaulis negali egzistuoti be nuolatinės ir patikimos energijos tiekimo. Nuo IT infrastruktūros iki pramonės ir kritinės infrastruktūros, visur reikalingi nepertraukiamo elektros maitinimo šaltiniai, kurie užtikrina, kad veikla tęstųsi net ir susidūrus su elektros tiekimo sutrikimais. 


Kas yra nepertraukiamo maitinimo šaltiniai?

Nepertraukiamo maitinimo šaltiniai – tai įrenginiai, užtikrinantys nuolatinį energijos tiekimą įrenginiams ir sistemoms, net ir išorės elektros tinklo gedimo atveju. Skirtingai nuo įprastų energijos šaltinių, nepertraukiamo maitinimo šaltiniai naudojami kritinėse situacijose, kad užtikrintų esminės veiklos tęstinumą. Jie gali būti įvairių formų – nuo nedidelių UPS (uninterruptible power supply) įrenginių, naudojamų biuruose ir namuose, iki didelių generatorių, skirtų pramonės objektams.

Iškilo klausimas kuo skiriasi įvardinti nepertraukiamo maitinimo šaltiniai? Paprastai tariant - UPS nuo generatorių skiriasi tuo, kad leidžia sistemai išlikti aktyviai net ir per trumpus elektros tiekimo nutraukimus, užtikrinant, kad tokie nepageidaujami sustojimai nepaveiktų veiklos efektyvumo. Priešingai nei generatoriai, kuriems reikia kelias sekundes įsijungti, UPS gali greitai ir be pertraukos perimti elektros tiekimą, suteikiant vertingą laiką kritinėse srityse (pvz: sveikatos, gynybos ar net gi gamybos sektoriuose) ir išvengiant nelaimingų atsitikimų. Tad galima teigti kad su UPS nepertraukiamo maitinimo šaltiniu praktiškai užbėgama netikėtiems įvykiams už akių.


Nepertraukiamo maitinimo šaltinių svarba

Nepertraukiamo maitinimo šaltinių svarbą sunku pervertinti. Jie užtikrina, kad duomenų centrai, ligoninės, finansų institucijos ir gamybos įmonės galėtų veikti be trikdžių, net ir susidūrus su elektros tiekimo sutrikimais. Tai ne tik apsaugo svarbius duomenis nuo praradimo, bet ir užtikrina, kad kritinės paslaugos, tokios kaip skubioji medicinos pagalba ar viešosios saugos tarnybos, būtų teikiamos be pertraukų.


Pagrindiniai nepertraukiamo maitinimo šaltinių tipai ir jų veikimo principai

Nepertraukiamo maitinimo šaltiniai gali būti klasifikuojami į kelias kategorijas, įskaitant statinius UPS, kurie naudoja baterijas kaip atsarginį energijos šaltinį, ir dinamines sistemas, kurios naudoja mechanines savybes energijai saugoti. Kiekvienas tipas turi savo privalumus ir paskirtį, priklausomai nuo taikymo srities ir reikalavimų.

Pagrindiniai tipai:

  1. Offline arba pasyvus nepertraukiamo maitinimo šaltinis

Veikimo principas: Offline (pasyvus) nepertraukiamo maitinimo šaltinis paprastai būna išjungtas, kai elektros tinklas veikia normaliai, ir įsijungia tik tada, kai tinkle atsiranda sutrikimas (pvz., dingo maitinimas). Elektros energija iš tinklo tiesiogiai tiekiama į prietaisus, o nepertraukiamo maitinimo šaltinio baterijos įkraunamos paruošimui galimos avarijos atvejui. Kai įvyksta elektros tiekimo nutrūkimas, nepertraukiamo maitinimo šaltinis automatiškai perjungia prietaisus maitinti iš savo baterijų, tačiau šis perjungimas gali užtrukti kelias milisekundes.

  1. Line-interactive nepertraukiamo maitinimo šaltinis

Veikimo principas: Line-interactive nepertraukiamo maitinimo šaltinis veikia panašiai kaip offline NMS (nepertraukiamo maitinimo šaltinis), tačiau jis taip pat turi galimybę reguliuoti išeinančios įtampos lygį, jei įėjimo įtampa nukrenta žemiau arba pakyla aukščiau nei nustatytas diapazonas. Tai pasiekiama naudojant automatinį įtampos reguliatorių (AVR), kuris padidina arba sumažina įtampos lygį prieš maitinant prietaisus. Tai suteikia papildomą apsaugą nuo įtampos svyravimų, neperjungiant į bateriją.

  1. Online arba aktyvusis nepertraukiamo maitinimo šaltinis

Veikimo principas: Online (aktyvusis) NMS suteikia aukščiausią apsaugos lygį, nes jis nuolat konvertuoja elektros energiją iš AC į DC ir atgal į AC, naudodamas įtaisyto keitiklio ir inverterio sistemą. Tai reiškia, kad prietaisai visada maitinami iš NMS baterijų per inverterį, net ir esant normaliam elektros tinklo veikimui. Dėl šios priežasties, tiekimo sutrikimai, įtampos svyravimai ar bangos neturi jokio poveikio maitinamiems prietaisams, nes jie yra visiškai atskirti nuo išorinio elektros tinklo. Online NMS užtikrina beveik momentinį perjungimą be jokio maitinimo nutrūkimo, jei įvyksta išorės maitinimo sutrikimas.

  1. Hibridiniai arba kombinuoti nepertraukiamo maitinimo šaltiniai

Veikimo principas: Hibridiniai NMS derina kelis veikimo principus, pvz., gali apjungti line-interactive ir online technologijas, siekiant pasiūlyti lankstumą ir optimizuoti veikimą atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes. Šie įrenginiai gali automatiškai keisti veikimo režimus, atsižvelgdami į tinklo būklę ir apkrovos poreikius.

Nepertraukiamo maitinimo šaltiniai yra būtini ne tik IT sektoriuje, bet ir sveikatos apsaugos, gamybos, transporto bei energetikos sektoriuose, kur jie užtikrina nepertraukiamą veiklą, saugumą ir efektyvumą. Pavyzdžiui, ligoninėse jie užtikrina gyvybiškai svarbių įrenginių, tokių kaip dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, veikimą. Pramonėje jie leidžia užtikrinti gamybos procesų tęstinumą, mažinant riziką patirti finansinius nuostolius dėl gamybos sustojimo.


Iššūkiai ir sprendimai įdiegiant nepertraukiamo maitinimo šaltinius

Nors nepertraukiamo maitinimo šaltiniai teikia akivaizdžią naudą, jų diegimas ir eksploatavimas susiduria su iššūkiais. Tai apima didelius pradinius įrengimo kaštus, būtinybę reguliariai prižiūrėti ir atnaujinti sistemas. Sprendimai šiems iššūkiams įveikti apima technologinę pažangą, pvz., efektyvesnes baterijas, ir inovatyvius finansavimo modelius, kurie padeda sumažinti pradines investicijas.

Bds.lt asortimente rasite tiek nepertraukiamų maitinimo šaltinių (UPS), tiek elektros generatorių (benzininių elektros generatorių arba dyzelinių elektros generatorių) pasirinkimą. Kilus klausimams konsultacijas suteiks patyrę specialistai.