Elektros generatoriai yra vertingas šaltinis, galintis užtikrinti elektros energijos tiekimą tose vietovėse, kuriose elektros energijos prieiga yra ribota arba nepatikima. Dyzeliniai generatoriai yra vieni populiariausių generatorių tipų, kurie naudojami įvairiose srityse, įskaitant komercines, gyvenamąsias ir pramonines patalpas, todėl panagrinėkime dyzelinu varomo elektros generatoriaus naudojimo privalumus ir trūkumus.

Dyzelinių generatorių privalumai

1. Efektyvus degalų naudojimas

Dyzelinu varomi generatoriai taupiau naudoja degalus nei jų benzinu varomi analogai. Dyzelinių degalų energijos tankis yra didesnis nei benzino, o tai reiškia, kad iš vieno degalų vieneto galima pagaminti daugiau energijos. Dėl to dyzeliniai generatoriai gali ilgiau veikti su tuo pačiu degalų kiekiu, todėl ilgainiui jų eksploatacija yra ekonomiškesnė.

2. Ilgaamžiškumas ir patikimumas

Dyzeliniai varikliai pasižymi ilgaamžiškumu ir patikimumu. Jie sukurti taip, kad atlaikytų aukštą temperatūrą ir slėgį, todėl idealiai tinka naudoti atšiaurioje aplinkoje. Nors juose yra daugiau komponentų, kurie reikalingi norint, kad dyzeliniai varikliai sklandžiai veiktu ir užtikrintų efektyvų darbą. Bet šios detalės - daug patvaresnės lyginant su benzininiais varikliais, nes juose veikia didesni sukimo momentai bei jėgos.

3. Ilgesnis tarnavimo laikas

Dyzelinių generatorių tarnavimo laikas ilgesnis nei benzininių generatorių. Taip yra todėl, kad dyzeliniai varikliai dirba mažesniais apsukų sūkiais, todėl variklis mažiau dėvisi. Todėl dyzeliniai generatoriai gali tarnauti iki trijų kartų ilgiau nei benzininiai generatoriai, vadinasi, ilgainiui jie tampa geresne investicija.

4. Didelė galia

Dyzeliniai varikliai pasižymi didele išėjimo galia. Jie gali generuoti daugiau galios nei tokio paties dydžio benzininiai varikliai, todėl idealiai tinka naudoti pramoninėje ir komercinėje aplinkoje, kur reikia itin didelės galios.

5. Lengva prižiūrėti

Dyzelinius variklius palyginti lengva prižiūrėti. Jiems reikia mažiau techninės priežiūros, nei benzininiams varikliams, juose nėra uždegimo žvakių, uždegimo ričių ir laidų, kuriuos reikia reguliariai keisti. 

Dyzelinių generatorių trūkumai

1. Kaina

Dyzelinius generatorius įsigyti yra brangiau nei benzininius generatorius. Taip yra todėl, kad dyzeliniai varikliai yra sudėtingesni ir jiems pagaminti reikia brangesnių medžiagų ir resursų. 

2. Triukšmo lygis

Dyzeliniai varikliai paprastai yra triukšmingesni už benzininius. Tai gali kelti problemų gyvenamosiose vietovėse, kur triukšmo tarša kelia susirūpinimą. Vis tik naujesni dyzeliniai varikliai dažniausiai jau suprojektuoti taip, kad būtų tylesni už senesnius modelius, todėl tai gali būti ne tokia didelė problema kaip anksčiau.

3. Poveikis aplinkai

Dyzeliniai varikliai išskiria daugiau teršalų nei benzininiai. Taip yra todėl, kad dyzeliniuose degaluose yra daugiau sieros nei benzine, todėl išsiskiria sieros dioksidas. Be to, dyzeliniai varikliai išskiria daugiau azoto oksidų, kurie prisideda prie smogo ir oro taršos.

4. Veikimas šaltuoju metų laiku

Dyzelinius variklius gali būti sunku užvesti šaltu oru. Taip yra todėl, kad dyzelinių degalų klampumas yra didesnis nei benzino, t. y. jie yra tirštesni ir sunkiau užsidega. Be to, dyzeliniams varikliams užvesti reikia daugiau galios nei benzininiams varikliams, o tai gali būti problema šaltesnio klimato sąlygomis.

5. Degalų laikymas

Dyzeliniai degalai yra mažiau stabilūs nei benzinas, o tai reiškia, kad laikui bėgant jie gali sugesti. Tai gali būti problema, jei generatorius nėra reguliariai naudojamas arba jei degalai laikomi ilgesnį laiką. Be to, dyzelinis kuras gali kelti gaisro pavojų, todėl, norint išvengti nelaimingų atsitikimų, jis turi būti laikomi tinkamai.

Dyzeliniai generatoriai turi ir privalumų, ir trūkumų. Spręsdami, ar naudoti dyzeliniu kuru varomą generatorių, svarbu atsižvelgti į konkrečius jūsų taikymo srities poreikius ir pasverti aukščiau išvardintus privalumus bei trūkumus.

Jei degalų naudojimo efektyvumas ir ilgaamžiškumas yra svarbiausi prioritetai, dyzelinis generatorius gali būti geriausias pasirinkimas. Tačiau jei nerimą kelia triukšmas ir poveikis aplinkai, tuomet benzininis arba alternatyvaus kuro generatorius tikriausiai bus jums aktualesnis sprendžiant, kurį generatoriaus tipą rinktis.

Be to, sprendžiant, ar naudoti dyzelinį generatorių, svarbu atsižvelgti į tokius veiksnius, kaip techninės priežiūros reikalavimai, degalų laikymas ir degalų kaina. Jei neatliekama tinkama techninė priežiūra arba netinkamai laikomi degalai, generatorius gali tinkamai neveikti ir kelti pavojų saugumui.

Apskritai dyzeliniai generatoriai yra vertingas įrenginys, padedantis tiekti elektros energiją tose vietovėse, kur elektros prieiga yra ribota arba nepatikima. Nors jie turi trūkumų, dyzelinių generatorių privalumai lemia, kad jie yra populiarus pasirinkimas daugeliui paskirčių. Svarbu pasverti visus privalumus ir trūkumus ir pasirinkti konkrečius poreikius atitinkantį generatorių.