Vis daugiau automobilių savininkų renkasi atlikti automobilio diagnostiką patys, siekdami sutaupyti laiką ir pinigus. Šis straipsnis skirtas supažindinti skaitytojus su pagrindiniais automobilio gedimų diagnozavimo ir taisymo principais, naudojant diagnostikos įrangą. Sužinosite, kaip atpažinti dažniausiai pasitaikančius gedimus ir juos pašalinti.

Kas yra diagnostikos įranga?

Diagnostikos įranga yra elektroninis įrenginys, skirtas automobilių kompiuterinių sistemų klaidoms nustatyti ir analizuoti. Ši įranga suteikia galimybę greitai ir tiksliai identifikuoti problemas, kurios gali įtakoti netinkamą automobilio veikimą. 

Kaip veikia diagnostikos įranga?

Diagnostikos įranga naudoja OBD-II (On-Board Diagnostics) sąsają, kuri yra standartizuota automobilių diagnostikos jungtis. Prijungus diagnostikos įrenginį prie automobilio OBD-II jungties, galima nuskaityti ir analizuoti klaidų kodus, kurie nurodo konkrečias problemas automobilio sistemose.

Dažniausiai pasitaikantys automobilio gedimai ir jų diagnozavimas

  • Variklio problemos

Variklio problemos yra vienos dažniausiai pasitaikančių ir gali būti susijusios su įvairiais variklio komponentais ar jį sudarančiomis sistemomis, tokiomis kaip degimo, užvedimo, įpurškimo išmetimo ar degalų padavimo. Naudodami diagnostikos įrangą, pagal klaidų kodus bei jų aprašymus, jūs galite identifikuoti daugelį problemų, tokių, kaip jutiklių klaidos, netinkamai veikiančios pakaitinimo žvakės, neteisingi komponentų parodymai ar veikimas.

  • Užvedimo sistemos problemos

Automobilio užvedimo sistemos gedimus gali įtakoti daug komponentų, pvz.: starteris, akumuliatorių baterija, generatorius ar kiti netinkamai veikiantys komponentai.

  • Degalų sistemos problemos

Degalų siurbliai ir purkštukai gali sukelti įvairių problemų, pvz., nepakankamą degalų tiekimą, jų slėgį ar netinkamą degalų mišinio sudarymą. Diagnostikos įranga leidžia patikrinti degalų sistemos būklę ir nustatyti, ar reikia keisti degalų siurblį ar purkštukus.

  • Dujų išmetimo sistemos problemos

Katalizatoriaus ir išmetimo sistemos problemos gali sukelti rimtų pasekmių automobiliui ir aplinkai. Diagnostikos įranga padeda nustatyti katalizatoriaus veikimo trūkumus ir išmetimo sistemos klaidas, leisdama greitai ir tiksliai jas pašalinti.

Ar sudėtinga suprasti gedimų kodus?

Suprasti gedimų klaidų kodus gali atrodyti sudėtinga, tačiau naudojant tinkamą diagnostikos įrangą ir turint pagrindinių žinių, tai tampa gana paprasta. Štai keletas patarimų, kaip suprasti ir interpretuoti klaidų kodus:

1. OBD-II Klaidos Kodo Struktūra

OBD-II klaidos kodai yra standartizuoti, juos sudaro penki skaitmenys ar raidės:

  • Pirmasis simbolis: nurodo sistemos tipą:
    • P (Powertrain) – variklis ir transmisija
    • C (Chassis) – važiuoklė
    • B (Body) – kėbulas
    • U (Network) – tinklo komunikacija
  • Antrasis simbolis: nurodo klaidos tipą:
    • 0 – bendrosios klaidos (visų gamintojų)
    • 1 – gamintojo specifinės klaidos
  • Trečiasis simbolis: nurodo paveiktą sistemą:
    • 1 – degalų ir oro matavimo sistema
    • 2 – degalų ir oro matavimo sistema
    • 3 – degimo sistema
    • 4 – emisijų kontrolės sistema
    • 5 – greičio kontrolės ir tuščiosios eigos kontrolė
    • 6 – kompiuterinė ir išvesties sistema
    • 7 ir 8 – transmisijos sistema
  • Ketvirtasis ir penktasis simboliai: konkrečios klaidos identifikavimas.

2. Kaip Naudoti Diagnostikos Įrangą Klaidų Kodų nuskaitymui

Naudodami diagnostikos įrangą, galite lengvai nuskaityti įvairių modulių klaidų kodus:

  1. Prijunkite diagnostikos įrangą prie automobilio OBD-II lizdo.
  2. Įjunkite degimą, bet ne užveskite variklio.
  3. Įjunkite diagnostikos įrangą ir pasirinkite nuskaitymo funkciją.
  4. Įranga nuskaitys ir parodys klaidos kodus ekrane.

3. Klaidos Kodų Interpretacija

Kai gaunate klaidos kodą, galite jį interpretuoti naudojant diagnostikos įrangos pateiktą informaciją ar ieškodami internete. Daugelis diagnostikos įrenginių pateikia ne tik klaidos kodą, bet ir trumpą aprašymą, kas yra negerai. Pavyzdžiui, klaidos kodas P0301 reiškia:

  • P: Powertrain (variklis ir transmisija)
  • 0: Bendroji klaida
  • 3: Degimo sistema
  • 01: Degimo trūkumas 1 cilindro

Kitaip tariant, minėtas klaidos kodas reiškia, kad degimo klaida įvyko pirmajame cilindre.

4. Papildoma Informacija

Kai kurios diagnostikos įrangos teikia papildomą informaciją apie galimus klaidos priežastis ir rekomendacijas, kaip pašalinti problemą. Tai labai padeda ne tik nustatyti gedimą, bet ir suprasti, kaip jį taisyti. Be to, galima naudotis naudotojo vadovais ir internetinėmis duomenų bazėmis, kurios pateikia išsamią informaciją apie klaidos kodus. Tokios svetainės kaip OBD-Codes.com ar gamintojų specifinės duomenų bazės gali būti naudingos interpretacijai.

Gedimų šalinimas namų sąlygomis

Norint taisyti automobilių gedimus namuose, reikia turėti ne tik diagnostikos įrangą, bet ir pagrindinius įrankius automobilių remontui, tokius kaip veržliarakčiai, atsuktuvai ir žvakių keitimo įranga. Taip pat svarbu laikytis saugumo priemonių, kad išvengtumėte sužalojimų. 

Sudėtingoji dalis - ne diagnostika, o klaidų kodų interpretavimas. Nors klaidos kodas parodo kur yra problema (tarkime, neveikia pirmas cilindras), bet priežasčių, kodėl kažkas neveikia - gali būti ne viena. Pavyzdžiui, cilindro atveju problema gali būti uždegimo žvakė, purkštukas ar kita priežastis. Naujų automobilių akumuliatoriai taip pat ne taip lengvai pakeičiami. Pakeitus akumuliatoriaus bateriją - ją reikia programiškai susieti su automobiliu (apmokyti valdymo bloką ar prikoduoti).

Taigi, jei neturite pakankamai techninių žinių - reikia nusiteikti ieškoti informacijos apie klaidų kodus bei galimas problemos priežastis. Verta nepamiršti, kad kartais klaidos gali būti neteisingos dėl netinkamai veikiančio jutiklio. Taip pat, kai kurie gedimai būdingi tam tikrų metų konkrečiam modeliui, todėl reikėtų paieškoti informacijos ir apie savo automobilio modelį bei jam būdingus gedimus. Tad kritinis mąstymas šalinant gedimus namų sąlygomis - tikrai pravers.

Kada kreiptis į specialistus?

Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, susidūrus su sudėtingomis elektronikos ar variklio problemomis, geriau kreiptis į profesionalius mechanikus. Diagnostikos įranga padeda nustatyti problemos šaltinį, bet sudėtingiems taisymams gali prireikti specialių įgūdžių ir įrankių. Svarbu paminėti, kad savalaikis autodiagnostikos programinės įrangos atnaujinimas padės naudotis įranga ilgiau ir tiksliau. Itin svarbu naudotis legalia ir oficialia programine įranga. Nelegali programinė įranga gali neveikti, gali veikti netinkamai, taip pat, jai nepriklauso gamintojo techninė priežiūra. 

Diagnostikos įrangos privalumai ir trūkumai

Naudodami diagnostikos įrangą namuose, galite sutaupyti laiko ir pinigų, nes nereikia lankytis autoservise dėl kiekvienos smulkios problemos. Tai taip pat suteikia galimybę greitai reaguoti į automobilio problemas ir jas išspręsti pačiam.

Namų diagnostikos įranga turi tam tikrų ribojimų, lyginant su profesionalia įranga, naudojama autoservisuose. Be to, tam tikroms problemoms spręsti reikalingos specifinės techninės žinios ir įgūdžiai.

Diagnostikos atlikimo sudėtingumas priklauso nuo turimų žinių, noro gilinti žinias, atidumo. Turint visas šias savybes atlikti elementarią diagnostiką savo automobiliui puikiausiai galėsite savo namų garaže. Taip sutaupysite laiko, pinigų, o kai kuriuos gedimus galėsite pastebėti kur kas greičiau, bei spręsti, ar gedimą mėginti šalinti patiems, ar kreiptis į specializuotą servisą.