Wide belt sander Holzmann ZS635NEO
Pre-order
Prices include VAT
Want to buy or learn more?
Fill out the inquiry form
Country of origin: Austria, warranty period - 24 months
Note: may be 400V or 230V
Features:
  • 2 sanding rollers
  • Maximum sanding width – 635 mm
  • Durable, high-quality conveyor belt
  • Continuously adjustable feed speed
  • Suitable for both soft and hard wood
  • Included: 2 mounted sanding belts (1 x K80, 1 x K100)
Technical specifications:
  • Motor power S1: 2200 + 120 W
  • Voltage: 400 V / 50 Hz
  • Dust extraction ports: 2 x Ø100 mm
  • Overall dimensions: 1145 x 715 x 1325 mm
  • Min. workpiece thickness: 7 mm
  • Max. workpiece thickness: 125 mm
  • Belt dimensions: 2740 x 100 mm
  • Feed speed: 0.9–6.1 m/min
  • Roller diameter: Ø127 mm
  • Roller speed: 1550 rpm
  • Sound power level: 96 dB(A)
  • Sound pressure level: 87 dB(A)
  • Net weight: 206 kg
  • Gross weight: 252 kg
  • Packaging width: 830 mm
  • Packaging length: 1170 mm
  • Packaging height: 1320 mm