MIG welding machine Hugong HDMIG200W 200A
Pre-order
Prices include VAT
Want to buy or learn more?
Fill out the inquiry form
Country of origin: Netherlands, warranty period – 24 months
Features:
  • 3-in-1: MIG/MAG, MMA, and Lift-TIG – multiple welding methods in one compact device
  • HD LED display with digital waveform control – clear view of settings and stable arc control
  • Impact-resistant ABS housing – durable and resistant to shocks, dirt, and moisture
Technical Specifications:
  • Power supply: 230V – single phase
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Open-circuit voltage: 65 V
  • Input power: 8.28 kVA
  • Nominal input current: 36 A
  • Duty cycle @20 °C: 40% – 200 A
  • Duty cycle @40 °C: 20% – 200 A
  • Welding current range:
  • MIG: 20–175 A
  • MMA: 30–170 A
  • TIG: 15–200 A
  • Protection class: IP21S
Product Dimensions:
  • Length: 548 mm
  • Width: 268 mm
  • Height: 418 mm
  • Weight: 15.0 kg
Packaging Dimensions:
  • Length: 549 mm
  • Width: 268 mm
  • Height: 418 mm
  • Weight: 19.20 kg
Included in the Package:
  • MIG torch EP1500 – 3 m
  • Ground clamp with 3 m cable (16 mm², 35–70 quick connector)
  • Air hose – 4 m with air connection
  • Wire spools: 0.8–1.0 mm (solid wire) – 2 pcs
  • Contact tips: 0.6 mm, 0.9 mm, 1.0 mm