Inverter welding machine (IGBT) MMA TIG, WSME250EI
  • Manufacturer:: LD
  • SKU: BD16760
Prices include VAT
Want to buy or learn more?
Fill out the inquiry form
Features:
  • The AC function can be used to weld aluminum and aluminum alloy materials
  • The welding machine uses inverter technology
  • High performance
  • Simple design, easy operation
  • Solid reliable construction and components
Technical parameters:
  • Main voltage: 230 V; 50 / 60 Hz
  • Welding current range: TIG = 10 – 250 A; MMA = 20 – 250 A
  • No-load welding voltage: 60 V
  • Rated output voltage: 17.7V
  • Rated output current: 27 A
  • Duty cycle: 60%
  • Power: 9.3 kVA
  • Efficiency: 0.85
  • AC pulse power: 20 - 80%
  • Arc ignition method: HF
  • Max. welding thickness: 10 mm
  • Compatible with gas: Ar; Hey
  • Protection class: IP21
  • Electrical insulation class: F
  • Dimensions: 480 x 240 x 400 mm