Automobilis nori Jus įspėti. Ką reiškia automobilio prietaisų skydelio simboliai?

Data: 2018-08-02

Automobilis nori Jus įspėti. Ką reiškia skydelio simboliai?   

Turbūt kiekvienas pastebėjote, kad tik pasukus raktelį automobilyje, skydelis pradeda šviesti geltonai, žaliai ir raudonai. Taip automobilis su Jumis kalbasi. Suprantant tas lemputes tikrai galite išvengti daug nepatogumų, o kartais jos gali net ir išgelbėti Jūsų gyvybę. Tad kiekvienas vairuotojas turėtų žinoti ką jo automobilis jam nori pasakyti ir tinkamai įvertinus informaciją imtis veiksmų.

O jeigu dar ne visai sklandžiai mokate savo automobilio kalbą, mes Jums pasistengsime padėti.

Jei visos sistemos dirba gerai, užvedus automobilį geltonos ir raudonos lemputės užgęsta. O jei bent viena liko degti ir nežinote jos reikšmės, skaitykite automobilio gidą arba ieškokite atsakymo žemiau šiame straipsnyje.

Pažvelkime į pačias populiariausias prietaisų skydelio lemputes:

 Geltonas lemputės simbolis su šauktuku.

Šis signalas perspėja, kad perdegė vienas iš žibintų. Tai – labai svarbu jūsų saugumui, būtina kuo greičiau pakeisti perdegusią lemputę. Beje, jei šis simbolis įsižiebė nuspaudus stabdį, reiškia perdegusi stabdžių lemputė. Jei įjungus galinę pavarą – atbulinės eigos lemputė ir t.t.

Raudona stabdžio lemputė su simboliu „P“ arba šauktuku.

Pamiršote atleisti rankinį stabdį? Daugumoje šiuolaikinių automobilių stabdis atsileidžia pradėjus judėti. Senesniuose stabdį atlaisvinti turi pats vairuotojas. Nepamirškite to padaryti, nes reikės taisyti stabdžius.

 Geltonas stabdžių disko su trinkelėmis simbolis.

Tai – rimtas signalas, kad turite susirūpinti stabdžių būkle – susidėvėjusios trinkelės negali užtikrinti efektyvaus stabdymo.

Stabdžių ABS.

 

Užsidegusi ABS/ESP, BRAKE arba analogiška pagalbines stabilumo sistemas simbolizuojanti geltona lemputė gali pranešti apie sugedusį daviklį ar elektroninį stabdžių sistemos gedimą. Turėkite omeny, kad, degant tokiai lemputei, elektroninės sistemos gali būti neefektyvios ir jūsų neišgelbės stabdymo/slydimo atveju. Arba kad stabdžių jėga gali būti skirstoma netolygiai. Todėl sumažinkite greitį, švelniai patikrinkite stabdžius. Veikia? Puiku. Jei lemputė geltona, o ne raudona, ramiai važiuokite į servisą. Gal reikia pakeisti viso labo daviklį ar stabdžių trinkeles?

Šaltas variklis.

 Dažniausiai mėlyna lemputė užsidega žiemą, nes mėlynas „termometro“ simbolis praneša, kad aušinimo skystis arba alyva dar nepasiekė optimalios temperatūros. Važiuoti galima, tačiau principas „gazas-dugnas“ čia netinka. Su automobiliu, kol variklis įšils, elkitės švelniai. Jei dega geltona lemputė – dažniausiai tai reiškia, kad reikia papildyti aušinimo skysčio. Jei dega raudonos spalvos temperatūros lemputė, toliau nevažiuokite – aušinimo skystis perkopė maksimalią leistiną temperatūrą.

Patikrinkite variklį.

Vienuose automobiliuose užsidega užrašas „Check engine“ . Kituose – geltona lemputė, simbolizuojanti „variklį“ ar degalų siurblį. Šis simbolis labai svarbus. Tačiau priežasčių, kodėl jis užsidega, gera dešimtis. Jei gedimas labai rimtas, gali įsijungti avarinis automobilio režimas – galėsite važiuoti tik lėtai, maža galia. Tačiau gali būti, kad servisą pasieksite nejausdami jokių nepatogumų. Nes lemputė gali užsidegti dėl EGR vožtuvo gedimo (dyzeliuose), įpurškimo sistemos problemų, sustreikavusio lambda daviklio. Todėl ir svarbu patikrinti variklį, atlikti jo kompiuterinę diagnostiką.

 „Plius“ ir „minus“.

Šios lemputės signalo dažniausia reikšmė – sumažėjusi įtampa elektros srovės grandinėje. Gal išsikrauna akumuliatoriaus baterija? O gal susidėvėjo generatoriaus šepetėliai? Žinoma, gali streikuoti ir elektros sistemos automatinė relė, reguliuojanti įtampą.

 SRS arba „Airbag“.

Ši raudonos spalvos lemputė turi užgesti vos įjungus degimą, po 3-5 sek. Jei neužgeso, būtinai patikrinkite oro pagalvių sistemą. Gal nesąžiningas automobilio pardavėjas paliko nemalonų siurprizą. O gal streikuoja daviklis? Degantys simboliai RSCA OFF, SRS, AIR BAG reiškia tik viena – jei norite būti saugūs, kreipkitės pagalbos į kvalifikuotus meistrus.

Tepalo „piltuvėlis“.

Kai kurie automobiliai turi dvi tepalo slėgio/lygio lemputes. Apie sumažėjusį lygį informuojanti lemputė gali būti su bangelės simboliu arba užrašu MIN. Tačiau jų reikšmės gali būti ir subendrintos. Tai reiškia: jei dega raudona tepalo slėgio lemputė – blogai, stokite, varikliui kyla pavojus. Jei geltona (su bangelėmis arba be jų) – papildykite tepalo pagal techninius reikalavimus (atitikimą žymintį kodą rasite ant alyvos pakuotės).

Raudonas dantratis su šauktuku arba termometru.

Ši lemputė dažniausiai užsidega automobiliuose su automatine transmisija. Ji gali perspėti apie gedimą arba transmisijos alyvos perkaitimą. Antruoju atveju pakanka sustoti ir leisti alyvai atvėsti. Gedimo atveju toliau važiuoti nepatartina.

„Amortizatoriaus“ simbolis.

Tokia lemputė informuoja apie netinkamą važiuoklės padėtį ir jos veikimą. Gedimas gali atsirasti sutrikus pneumatinės pakabos darbui. Tokiu automobiliu važiuoti nesaugu: jis gali būti nestabilus, galite dar labiau pažeisti važiuoklę.

Geltona spiralė.

 Ji praneša apie netinkamą dyzelinių variklių kaitinimo žvakių veikimą. Ji turi užgesti po 3-5 sek. įjungus degimą, kai žvakės įkaista iki reikiamos temperatūros. Tačiau ši lemputė gali turėti ir kitų reikšmių – simbolizuoti EGR vožtuvo, variklio valdymo bloko, purkštukų gedimus.

Vairo simbolis su šauktuku.

 Vairo stiprintuvo sistemos gedimas. Valdyti tokį automobilį sunku ir nesaugu.

 Katalizatoriaus perkaitimo ir DPF simbolis.

Jei neužgęsta ši lemputė, užsikišo arba perkaito katalizatorius.

Kitas simbolis, sutinkamas dyzelių automobilių skydeliuose reiškia, kad DPF (kietųjų dalelių) filtras užsikišo ir reikalauja regeneracijos. Kitaip tariant, pagal automobilio instrukciją nuvažiuoti tam tikrą atstumą nustatytais sūkiais.

 Padangų slėgis.

Šauktukas su padangos profilio simboliu reiškia viena – pavojingai sumažėjo oro slėgis ratuose, važiuoti nesaugu. Bet jis taip pat gali reikšti, kad, permontavus padangas, nebuvo sukalibruota perspėjimų sistema.

Mirksintis, perbrauktas indikatorius arba užrašas TPMS reiškia, kad ratų slėgio kontrolės sistema neveikia arba veikia netaisyklingai. Labai dažnai šis signalas, kaip ir kiti panašūs, užsidega kartu su „i“ raide, kuri reiškia, kad automobilis nori jums pranešti apie problemą. Jei dega „i“ raidė, ieškokite kito signalo, kuris aiškiau įvardys problemą. Pasistenkite išgirsti ir teisingai suprasti šį pranešimą.

Pranešimas apie techninį aptarnavimą.

Šiuolaikiniai automobiliai – labai inovatyvūs. Priklausomai nuo gamintojo rekomendacijų ir intervalų nustatymų, jie patys mums praneša, kada metas atlikti periodinį techninį aptarnavimą. Labai svarbu tai daryti laiku, nes aptarnavimo metu keičiama ne tik variklio alyva ir filtrai – įvertinama bendra automobilio techninė būklė.

Štai ir peržvelgėme populiariausius signalus automobilio skydelyje, garantuojame, jog įsiminus šią informaciją tikrai pagelbėsite sau ir savo automobiliui. Bukite saugūs kelyje.

Straipsnis parašytas remiantis 15min.lt informacija.